Artykuł
Inwentaryzacja zmiana zapisów ustawy o rachunkowości w 2002 roku
Inwentaryzacja zmiana zapisów
ustawy o rachunkowości w 2002 rokuUstawa o rachunkowości w sposób bardzo powściągliwy uregulowała zasady przeprowadzania i rozliczania przez jednostki inwentaryzacji posiadanych składników aktywów i pasywów, rozstrzygając jedynie zasadnicze kwestie związane z tym zagadnieniem. Dlatego o sposobie i technice przeprowadzenia inwentaryzacji powinien zdecydować odpowiedzialny za jej poprawność, zgodnie z postanowieniem art. 4 ustawy, kierownik jednostki, dokonując odpowiednich dyspozycji w regulacjach wewnętrznych, a zwłaszcza w instrukcji inwentaryzacyjnej, zakładowym planie kont itp.
Poprzednie przepisy o rachunkowości, a zwłaszcza zarządzenie Ministra Finansów z 16 listopada 1983 r. w sprawie ogólnych zasad prowadzenia rachunkowości (...), poświęcały znacznie więcej miejsca problematyce inwentaryzacji, regulując większość kwestii szczegółowych, co miało dobre i złe strony.
Nie ulega jednak wątpliwości, że szereg spraw techniczno-organizacyjnych, przygotowawczych i proceduralnych, o których nie ma mowy w ustawie, a które wymagają uregulowania, powinno znaleźć odzwierciedlenie w wewnętrznym prawie jednostki, ustalanym decyzjami jej kierownika, gwarantuje to bowiem spełnienie przez inwentaryzację roczną trzech najważniejszych jej celów:
l
skonfrontowanie danych ewidencyjnych z rzeczywistością (i w miarę potrzeby skorygowanie ewidencji do tego, co jest w rzeczywistości),-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right