Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-03

Interpretacja artykułu 20 ustawy o VAT

Interpretacja artykułu 20 ustawy o VAT

Ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, dalej zwana „ustawą o VAT”, była wielokrotnie nowelizowana. Przedmiotem nowelizacji wprowadzonej ustawą z 17 listopada 2000 r., obowiązującej od 1 stycznia 2001 r., jest m.in. nowe uregulowanie art. 20 ustawy o VAT.

Nowa regulacja art. 20 ustawy o VAT od początku jej obowiązywania wzbudza wiele kontrowersji i niejasności. W piśmiennictwie zaprezentowane zostały odmienne interpretacje nowych przepisów. Można wymienić np. następujące publikacje: R. Mastalski, J. Zubrzycki, Wpływ orzecznictwa sądowego na proces tworzenia prawa podatkowego („Przegląd Podatkowy” nr 3/2001), K. Woźniak, Wątpliwości zamiast doprecyzowania („Przegląd Podatkowy” nr 4/2001), J. Zubrzycki Leksykon VAT 2001 (str. 816–819), K. Sachs, A. Patryas, Czarne dziury („Rzeczpospolita” nr 9 z 11 stycznia 2001 r.), J. Martini, Nie takie dziury czarne, jak je malują („Rzeczpospolita” nr 19 z 23 stycznia 2001 r.), A. Biedacha, Niepotrzebnie tę rzecz zagmatwano („Rzeczpospolita” nr 9 z 11 stycznia 2001 r.).

Zacznijmy od zacytowania art. 20 ust. 1–3 ustawy o VAT w obecnym brzmieniu. Zgodnie z ust. 1 podatnik dokonujący jednocześnie sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku oraz wykonujący czynności nie wymienione w art. 2 jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą opodatkowaną, zwolnioną i nie podlegającą opodatkowaniu. Ust. 2 stanowi, że podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Dopełnieniem regulacji jest ust. 3, przewidujący, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Ponadto ustęp ten stanowi, że przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku. Ustępy 4 i 5 art. 20 dotyczą szczególnej sytuacji podatnika dokonującego tzw. zakupów inwestycyjnych i nie będą przedmiotem dalszych rozważań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00