Artykuł
Ewidencja środków - funduszy - wydzielonych
Ewidencja środków (funduszy) wydzielonych
W życiu gospodarczym funkcjonują jednostki wielozakładowe posiadające tzw. samodzielnie bilansujące wewnętrzne jednostki organizacyjne (zakłady, oddziały, wydziały, filie, agendy itp.), które sporządzają samodzielne sprawozdania finansowe, kumulowane później na szczeblu jednostki podstawowej w łączne sprawozdania finansowe.
W art. 51 obecnie obowiązującej wersji ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości problem ten został uregulowany w sposób następujący:
1. Sprawozdania finansowe jednostek, w których skład wchodzą wewnętrzne jednostki organizacyjne sporządzające samodzielnie sprawozdania finansowe, obejmują:
1) odrębne sprawozdania finansowe każdego wyodrębnionego organizacyjnie oddziału (zakładu), w tym także tego, który swoje rzeczowe lub pieniężne składniki majątku wydzielił innym oddziałom (zakładom),
2) łączne sprawozdanie finansowe jednostki.
2. W łącznym sprawozdaniu finansowym, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, będącym sumą sprawozdań finansowych jednostki i wszystkich jej oddziałów (zakładów) wyłącza się odpowiednio:
1) środki i fundusze wydzielone,
2) wzajemne należności i zobowiązania,
3) odpowiednie części wyniku finansowego, wynikające ze wzajemnych rozliczeń operacji gospodarczych.
Problemy związane z ujmowaniem środków (funduszy) wydzielonych
Zagadnienia związane z ujmowaniem środków i funduszy wydzielonych zostały również częściowo omówione w wydawnictwie zatytułowanym Wzorcowy wykaz kont z wyjaśnieniami i wykazem księgowań typowych operacji gospodarczych, opracowanym przez Barbarę Muszyńską z Usługowego Zakładu Rachunkowości SKwP, a wydanym według stanu prawnego na 31 grudnia 2000 r. przez redakcję miesięcznika Rachunkowość.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right