Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-17

Zasady tworzenia podatkowych grup kapitałowych

Zasady tworzenia podatkowych grup kapitałowych

Przejawem koncentracji i monopolizacji w gospodarce jest proces powstawania „zgrupowań spółek”, czyli tworzenie różnego rodzaju grup kapitałowych. Celem grup kapitałowych jest zwiększanie potencjału gospodarczego łączących się podmiotów. Z przepisów art. 68 i art. 69 Układu Europejskiego z 1991 r. wynika, że Polska ma podjąć wszelkie starania w celu zapewnienia zgodności jej przyszłego ustawodawstwa z prawodawstwem Unii Europejskiej. Każda nowa regulacja lub nowelizacja prawna powinna brać pod uwagę rozwiązania przyjęte w prawie europejskim.

Ze względu na konieczność zbliżenia polskiego ustawodawstwa do zasad Europejskiego Rynku Wewnętrznego polski ustawodawca uregulował tworzenie i funkcjonowanie grup kapitałowych w różnych źródłach prawa dotyczących podmiotów gospodarczych.

Grupa kapitałowa w rachunkowości

Na gruncie obowiązujących ustaw wyróżnić można „grupę kapitałową” w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości (art. 55–63), „podatkową grupę kapitałową” w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 1a.) oraz „bankową grupę kapitałową” w rozumieniu ustawy – Prawo bankowe (art. 117).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00