Artykuł
Ewidencja oprogramowania komputerowego
Ewidencja oprogramowania komputerowego
Zjawisko postępującej komputeryzacji wszystkich dziedzin życia nie ominęło również jednostek gospodarczych, które użytkują różnorodne programy komputerowe w celu wspomagania swej działalności, efektywniejszego podejmowania decyzji itd.
Aby poprawnie zakwalifikować zakupione oprogramowanie, należy się zastanowić, co nabywamy kupując je. Powstaje problem natury prawnej, który do końca nie został rozwiązany. Kupując program komputerowy tak naprawdę nabywamy tylko licencję (prawo) do jego użytkowania. Drugim składnikiem tego zakupu są opakowanie, instrukcja obsługi oraz nośniki magnetyczne (dyskietki) lub optyczne (płyty CD). W związku z tym istnieje problem określenia, jaką stawką podatku VAT i czy w ogóle należy opodatkować ten produkt? Przecież głównym jego składnikiem jest prawo do korzystania, które nie jest ani towarem ani usługą.
Z punktu widzenia podatku VAT oprogramowanie stanowi w całości towar i jako takie podlega stawce VAT 22%. Z punktu widzenia księgowego oprogramowanie stanowi wartość prawną (licencja, prawo do użytkowania) i jako takie będzie wykazywane w bilansie w pozycjach związanych z wartościami niematerialnymi i prawnymi. Stanowi więc część aktywów trwałych jednostki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right