Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Rozliczanie zagranicznych podróży służbowych

Kodeks pracy oraz rozporządzenie z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.) regulują kwestie rozliczania zagranicznych podróży służbowych.

Decydując się na firmowy wyjazd, możemy powierzyć jego organizację fachowcom, którzy zajmą się wszystkim kompleksowo, możemy też załatwić to we własnym zakresie, wówczas konieczne będzie zaangażowanie kierownika administracyjnego lub innego wyznaczonego pracownika, a często także sekretarki.

Zagraniczna podróż służbowa może odbywać się, tak jak krajowa, różnymi środkami komunikacji. Jednak w tym przypadku znacznie bardziej istotny jest jej przebieg (ciągły, przesiadki, międzylądowania) ze względu na szczególne zasady obliczania przysługujących pracownikowi diet.

Oznacza to, że w podróży:

 Lądowej - czas podróży istotny do zastosowania diet zagranicznych liczy się od momentu przekroczenia granicy polskiej (wyjazd) do momentu przekroczenia granicy w drodze powrotnej. Dojazd do granicy i od granicy na terenie kraju jest traktowany jako krajowa podróż służbowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00