Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-03

Zasady zwrotu podatku od towarów i usług

Zasady zwrotu podatku od towarów i usług

MAŁGORZATA ŚCISŁOWSKA

Przepis art. 21 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stanowi, iż w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 19 ust. 2 ustawy, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe (zwrot pośredni). Powyższa różnica podatku podlega zaś zwrotowi, gdy całość lub część sprzedaży towarów jest opodatkowana stawką niższą niż stawka podstawowa, tj. 22%, bądź też podatnik dokonuje zakupu towarów, zaliczanych do środków trwałych. Ustawodawca w ustawie o VAT ściśle określił sytuacje, w których następuje zwrot bezpośredni, a kiedy pośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

I tak, zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika, czyli tzw. zwrot bezpośredni, może nastąpić jedynie w dwóch sytuacjach:

1) gdy całość lub część sprzedaży towarów opodatkowana jest stawką niższą niż stawka określona w art. 18 ust. 1 (czyli stawka 22%) - stanowi o tym art. 21 ust. 2 ustawy. W tej sytuacji zwrot bezpośredni nastąpi, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym (czyli w miesiącu) dokona sprzedaży ze stawką obniżoną i jednocześnie w deklaracji za ten miesiąc wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym,

2) przy nabyciu towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji. Podatnikom, dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych wyłącznie stawką 22%, u których podatek naliczony jest wyższy od podatku należnego, przysługuje zwrot podatku z urzędu skarbowego w kwocie nie wyższej od kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, zaliczanych do środków trwałych (art. 21 ust. 3 powołanej ustawy).

Jeżeli natomiast podatnik sprzedaje tylko towary opodatkowane według stawki 22% i w danym okresie rozliczeniowym nie dokonuje zakupu towarów, zaliczanych do środków trwałych i wartości niematerialnych, to nadwyżka podatku naliczonego jest odejmowana od podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe (

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00