Artykuł
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Od 1 stycznia 2001 r. weszła w życie ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Zastąpiła ona dotychczasowe uregulowania ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej w części dotyczącej czynności cywilnoprawnych.
Tak więc od tego dnia podania, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej, a także dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy), weksle i dokumenty przewozowe podlegają regułom zawartym w ustawie z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, poz. 960), natomiast czynności cywilnoprawne oraz orzeczenia sądów i ugody zawarte przed sądami, jeżeli oczywiście wywierają takie same skutki jak czynności cywilnoprawne, zostały poddane regułom zawartym w ustawie z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).
Nowa ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera w sobie znaczną część uregulowań z poprzednio obowiązującej ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (w zakresie opodatkowania czynności cywilnoprawnych). Dlatego też prawdziwy jest pogląd o dalszej aktualności wielu orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadłych pod rządami uchylonej ustawy, jak choćby wyrok NSA z 23 listopada 1998 r. (sygn. akt I S.A./97), w którym sąd stwierdził, że umowa przenosząca własność w wyniku realizacji prawa odkupu (art. 594 § 1 Kodeksu cywilnego) nie jest czynnością cywilnoprawną, od której należy pobrać opłatę skarbową. Tak więc i pod rządami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa ta nie podlega opodatkowaniu.
Przedmiot opodatkowania
Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlegają:
1) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
-
keyboard_arrow_right