Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-06-01

Operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych według nowego prawa bilansowego

Ewa Pietrzak

Operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych według nowego prawa bilansowego

Jak powszechnie wiadomo, polskie prawo bilansowe doczekało się od dawna spodziewanej nowelizacji. Wydaje się, iż zamiarem ustawodawcy było dostosowanie rozwiązań obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej do standardów międzynarodowych, jak również uszczegółowienie niektórych pojęć i zasad. Niewątpliwie, jak w przypadku każdej nowelizacji, wady i zalety nowych rozwiązań ocenią osoby zobowiązane do stosowania znowelizowanego prawa bilansowego. Niniejsze opracowanie jest próbą przybliżenia Czytelnikom zasad dotyczących operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych.

Zasady dotyczące transakcji wyrażonych w walutach obcych zawarte są głównie w art. 30 znowelizowanej ustawy o rachunkowości (UR). I tak, zgodnie z powołanym artykułem:

u Nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych:

1) składniki aktywów (z wyłączeniem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenionych metodą praw własności) – po kursie kupna stosowanym w tym dniu przez bank, z którego korzysta jednostka, nie wyższym jednak od kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, z zastrzeżeniem pkt 3,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00