Metryka sprawy administracyjnej - ułatwienia czy bariery?
Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego oraz ordynacji podatkowej, która weszła w życie 7 marca 2012 r., przewiduje obowiązek zakładania w aktach sprawy metryki sprawy. W treści metryki sprawy wskazuje się m.in. wszystkie osoby, które uczestniczyły w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym oraz określa się wszystkie podejmowane przez te osoby czynności. Wprowadzone zmiany mają na celu m.in. zwiększenie poczucia odpowiedzialności urzędników.
Prowadzenie metryki sprawy
Ustawą z 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy - kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 186, poz. 1100; dalej: nowelizacja) zmieniono dotychczasowe, jak również zamieszczono nowe regulacje. W uzasadnieniu projektu nowelizacji (zwanej zresztą w projekcie ustawą o transparentności, druk nr 3362, http://orka.sejm.gov.pl) zwrócono m.in. uwagę na jej cel, którym jest: zwiększenie udziału transparentności poszczególnych urzędników w procesie wydania rozstrzygnięć w sprawach obywateli oraz transparentności uzasadnienia podjęcia takiego a nie innego rozstrzygnięcia w sprawie. Ustawa dotyczy zarówno rozstrzygania spraw administracyjnych, jak i rozstrzygania spraw podatkowych, w związku z czym zawiera zmiany zarówno do kodeksu postępowania administracyjnego, jak i do ordynacji podatkowej. (...). Transparentność, co do tego kto, jak i dlaczego wydał daną decyzję zwiększy poczucie odpowiedzialności urzędników, a w razie wydania decyzji powodującej szkody dla Państwa lub obywateli, ułatwi ustalenie winnych wyrządzenia szkody przez wydanie błędnej decyzji. Zwiększenie transparentności będzie miało też pozytywny wpływ na ograniczenie zjawiska korupcji.
Z dniem wejścia w życie nowelizacji, tj. 7 marca 2012 r., w dziale II k.p.a. tytuł rozdziału drugiego otrzymał brzmienie: "Metryki, protokoły i adnotacje", a po zamieszczonym w tym rozdziale art. 66 dodano art. 66a. Analogicznie, w ordynacji podatkowej w dziale IV tytuł rozdziału dziewiątego otrzymał brzmienie: "Metryki, protokoły i adnotacje", rozdział dziewiąty uzupełniono z kolei o art. 171a.