Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-07-01

Łączenie się spółek komandytowo-akcyjnych - rozważania prawno-podatkowe

Spółka komandytowo-akcyjna jest zyskującym popularność typem spółki prawa handlowego, skupiającym w swojej konstrukcji oraz gospodarczym przeznaczeniu cechy spółek kapitałowych i osobowych. Polski ustawodawca nie wyposażył spółki komandytowo-akcyjnej w osobowość prawną, dopuszczając jednocześnie jej udział w transgranicznych procesach konsolidacji spółek kapitałowych. W przeciwieństwie do pozostałych spółek osobowych, spółka komandytowo-akcyjna może również stosować międzynarodowe standardy rachunkowości.

Michał Koralewski

aplikant radcowski, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych "Misiewicz, Mosek i Partnerzy" w Gdańsku

Odmienny status spółek komandytowo-akcyjnych na gruncie poszczególnych gałęzi prawa, a nawet w ramach tych samych aktów prawnych, uzasadnia omówienie w niniejszym artykule owych odmienności na tle procedury łączenia się tych spółek. Śledząc - na przykładzie tej spółki - regulacje poszczególnych aktów prawnych, można bowiem ukazać nie tylko przewagę cech kapitałowych w spółce komandytowo-akcyjnej, ale także potrzebę pilnej rewizji regulujących ją przepisów.

Charakter prawny spółki komandytowo-akcyjnej

Podstawowe informacje

Polski ustawodawca jednoznacznie przesądził o zaliczeniu spółki komandytowo-akcyjnej do spółek osobowych już w przepisie definiującym ten typ spółki. Jak bowiem stanowi art. 125 k.s.h., spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Poza sporem pozostaje wszakże, iż omawiana spółka posiada liczne elementy charakterystyczne dla spółki akcyjnej, takie jak chociażby kapitał zakładowy i akcje, a także częściowo tożsamą strukturę organów (rada nadzorcza, walne zgromadzenie). Słusznie podnosi się zatem, iż charakter spółki komandytowo-akcyjnej można określić jako mieszany osobowo-kapitałowy1.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 2 X dyrektywy, polska spółka komandytowo-akcyjna zaliczana jest do kręgu spółek kapitałowych objętych niniejszą dyrektywą. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, iż charakter omawianej spółki nie jest jednolity również na gruncie przepisów wewnętrznych poszczególnych państw europejskich. Przykładowo, spółka komandytowo-akcyjna posiada status spółki kapitałowej m.in. w Niemczech, we Francji, we Włoszech, na Słowenii, czy też w Szwajcarii. Natomiast jako spółka osobowa występuje m.in. w Belgii, Rumunii, Bułgarii oraz w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00