Wybrane aspekty sprawozdawczości syndyka masy upadłości w spółkach prawa handlowego
Syndyk masy upadłości, zgodnie z wymogami stawianymi w szczególności przez przepisy prawa upadłościowego i naprawczego1, zobowiązany jest do sporządzania w toku postępowania upadłościowego wielu różnego rodzaju sprawozdań, których zasadniczo można rozróżnić trzy typy. Należy tu wymienić sprawozdania okresowe z czynności dokonanych w toku postępowania upadłościowego, sprawozdania rachunkowe oraz sprawozdania finansowe wymagane przez przepisy ustawy o rachunkowości2.
Piotr Skorupa
radca prawny,
Kancelaria Radcy Prawnego LEGIS, Kędzierzyn-Koźle
syndyk masy upadłości i tymczasowy nadzorca sądowy przy Sądzie Rejonowym w Opolu
Ważnym elementem sporządzania i przekazywania właściwym organom sprawozdań przez syndyka jest możliwość sprawowania przez te podmioty nadzoru nad czynnościami, jakie prowadzone są w toku postępowania upadłościowego przez autora tych sprawozdań oraz nadzoru nad stanem masy upadłości, zwłaszcza w płaszczyźnie uzyskiwanych dochodów i przeprowadzanych wydatków.
Przedmiotem opracowania jest analiza ogólnych kwestii związanych z problematyką sprawozdawczości wykonywanej przez syndyka w toku postępowania upadłościowego, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów tego zagadnienia.
Warto również zaznaczyć, iż większość postępowań upadłościowych zostaje wdrażana wobec dłużników będących spółkami prawa handlowego (w szczególności dotyczy to spółek z ograniczoną odpowiedzialnością). Nie znalazło to jednak pełnego odzwierciedlenia w literaturze tematu, zwłaszcza brak jest opracowań obejmujących opisaną poniżej problematykę. Dlatego celem artykułu jest także próba wyjaśnienia i omówienia wątpliwości związanych z praktycznym zastosowaniem analizowanych regulacji prawnych w procesach upadłościowych prowadzonych w stosunku do dłużników będących spółkami prawa handlowego.
Sprawozdania uregulowane przepisami prawa upadłościowego i naprawczego
Pierwsze dwa typy sprawozdań unormowane są przepisami prawa upadłościowego i naprawczego. Regulacja ujęta w art. 168 ust. 1 p.u.n. stwierdza, że syndyk masy upadłości składa sędziemu-komisarzowi, w terminach przez niego określonych (przynajmniej co trzy miesiące) sprawozdanie ze swoich czynności oraz sprawozdanie rachunkowe.