Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-01

Likwidacja spółki kapitałowej - jedno czy dwa sprawozdania?

Nowelizując w 2004 r. kodeks spółek handlowych1, ustawodawca kierował się między innymi zamiarem uproszczenia zagadnień rachunkowych, związanych z procesem likwidacji spółek kapitałowych. Świadczy o tym wyraźnie uzasadnienie projektu ustawy, w którym stwierdzono między innymi, że „w momencie, gdy cały majątek jest podzielony, sprawozdawczość finansowa identyczna jak coroczna jest niezasadna i kłopotliwa”2. Wydaje się jednak, że zamiar ten nie został w pełni urzeczywistniony, a obecne brzmienie przepisów k.s.h. oraz regulacje ustawy o rachunkowości mogą prowadzić do wniosku, że likwidacja spółki kapitałowej pociągać będzie za sobą, wbrew woli wyrażonej w uzasadnieniu do projektu, dość rozległe obowiązki w sferze sprawozdawczości finansowej.

Jacek Kołacz

doktorant w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego UJ; współpracownik Europejskiego Centrum Porównawczego Prawa Gospodarczego i Prawa Spółek (c-law.org)

Ogólną definicję sprawozdania finansowego, którą - w braku odmiennej regulacji - powinno się stosować również na gruncie innych ustaw, zawiera art. 45 ustawy o rachunkowości3. Dodatkowo - na gruncie k.s.h. - zasadę tę wyraża wprost art. 4 § 1 pkt 11, zgodnie z którym sprawozdaniem finansowym w rozumieniu kodeksu jest takie sprawozdanie w znaczeniu nadanym mu przez ustawę o rachunkowości. Określenie cech konstytutywnych sprawozdania finansowego musi się tym samym opierać na dokonaniu interpretacji postanowień tej ustawy, w szczególności zaś - powołanego wyżej art. 45.

Charakter prawny sprawozdania likwidacyjnego

Sprawozdanie finansowe można generalnie określić jako:

1) zbiór dokumentów, składający się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia;

2) sporządzony na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości oraz na inny dzień bilansowy;

3) przygotowany zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie o rachunkowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00