Artykuł
Działania po koronawirusie - zatory płatnicze
Zatory płatnicze to zjawisko występujące we wszystkich obszarach rynkowych i dotykające każdy sektor gospodarczy. Jego rozległość i częstotliwość jest zmienna dla różnych krajów, ale często jest ono powszechne zarówno w kręgu biznesowych hegemonów, prężnie działających korporacji, sektora małych i średnich firm, jak i wśród mikroprzedsiębiorstw oraz niepozornych jednostek gospodarczych. W stosunkowo niskim stopniu, ale zdarza się również w sektorze publicznym.
Wstęp
Specyfika tego zjawiska sprawia, że należy mu przeciwdziałać już na początkowych etapach występowania, gdyż przedłużający się okres jego trwania może szybko przerodzić się w trudne lub wręcz niemożliwe do odzyskania długi i spowodować poważne, niepożądane i odczuwalne skutki dla prowadzonej działalności. Pomimo że każdy z sektorów jest narażony na zatory płatnicze, zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku wspomnianych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ większe podmioty są często świadome swojej pozycji rynkowej i nierzadko wykorzystują ten przywilej na gruncie rozliczeń z mniejszymi partnerami. Z kolei wiele firm z sektora małych i średnich jest wrażliwych na opóźnienia w płatnościach, co zmusza je do korzystania z finansowania zewnętrznego, a to właśnie brak płynności finansowej jest główną przyczyną ich bankructw.
Wybuch pandemii koronawirusa znacząco podniósł ryzyko prowadzenia działalności w tej grupie, ponieważ utrudniony został dostęp do kapitału. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym zatorom płatniczym wprowadziła obostrzenia dla największych podmiotów generujących zatory. Obostrzenia te poprawiły strukturę rozliczeń na linii największych podmiotów gospodarczych względem mniejszych partnerów, choć nie wyeliminowały zjawiska całkowicie. Obostrzenia nie dotyczą pozostałych grup podmiotów gospodarczych i nie wpłynęły na strukturę rozliczeń małych i średnich firm.
Problem zatorów płatniczych dotyczy nie tylko polskiego rynku. Obejmuje również przedsiębiorstwa zagraniczne. Zauważalne jest powiązanie skali zjawiska z sytuacją gospodarczą danego kraju. Wzrost poziomu zatorów płatniczych jest bardziej zauważalny w okresach zastojów gospodarczych niż w okresach dynamicznego rozwoju, choć nawet najbardziej dynamicznie rozwijające się gospodarki są dotknięte zjawiskiem zatorów płatniczych. Często brak terminowości w rozliczeniach jest celowym zabiegiem, którego celem jest finansowanie działalności kosztem swojego partnera biznesowego.
-
keyboard_arrow_right