Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-12-25

Amortyzacja

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c) ulepszenie środków trwałych, które (zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o PIT oraz art. 16g ust. 13 ustawy o CIT) powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Wydatki takie (po uwzględnieniu dokonanych odpisów amortyzacyjnych) mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero w razie odpłatnego zbycia odpowiadających im składników majątku.

Wynika to z tego, że na podstawie art. 22 ust. 8 ustawy o PIT oraz na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli odpisy amortyzacyjne. Zasady, na jakich odpisy takie są dokonywane, określają odpowiednio przepisy art. 22a-22o ustawy o PIT oraz art. 16a-16m ustawy o CIT.

1. Składniki majątku zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne dzielą się na podlegające amortyzacji oraz niepodlegające amortyzacji.

1.1. Środki trwałe podlegające amortyzacji

Składniki należące do podlegających amortyzacji środków trwałych wymieniają przepisy art. 22a ustawy o PIT oraz art. 16a ustawy o CIT. Wskazane tymi przepisami składniki majątku dzielą się na dwie grupy, tj.:

1) składniki majątku uważane za środki trwałe, jeżeli ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok (dotyczy składników wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu w rozumieniu art. 23a pkt 1 ustawy o PIT oraz art. 17a pkt 1 ustawy o CIT),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00