Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-09-24

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Inwentaryzacja jest bardzo pracochłonnym procesem, wymagającym zaangażowania wielu osób. I mimo iż jest nieodłącznym elementem prowadzonej działalności, przeprowadzanym właściwie każdego roku, wciąż przysparza wiele problemów. Poniżej zamieściliśmy odpowiedzi na wybrane pytania Czytelników z zakresu inwentaryzacji, jakie napłynęły do naszej redakcji.

1. Jak ująć w księgach rachunkowych i rozliczyć podatkowo różnice inwentaryzacyjne

Spółka prowadzi działalność gospodarczą o profilu produkcyjnym w formie sp. z o.o. Na ostatni dzień roku obrotowego sporządza inwentaryzację zapasów, tj. wyrobów gotowych i materiałów. Ewidencja zapasów prowadzona jest ilościowo-wartościowo, a magazyn zapasów znajduje się w wyodrębnionym budynku, strzeżonym, z dostępem tylko dla osób upoważnionych, odpowiedzialnych materialnie za powierzony magazyn.

1. Jak często spółka zobowiązana jest do sporządzania inwentaryzacji zapasów?

2. W jaki sposób rozliczyć podatkowo powstałe różnice inwentaryzacyjne?

3. W jaki sposób rozliczyć (zaksięgować) powstałe podczas inwentaryzacji różnice inwentaryzacyjne?

Ustawa o rachunkowości wskazuje (art. 26 ust. 1), że jednostki powinny co do zasady przeprowadzić inwentaryzację wszystkich aktywów i pasywów (a więc i zapasów) na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Przewiduje jednocześnie pewne uproszczenia dotyczące terminu i częstotliwości inwentaryzacji zapasów.

Jak często należy przeprowadzać inwentaryzację zapasów?

Terminy i częstotliwość przeprowadzania inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeśli:

● inwentaryzację zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów znajdujących się w strzeżonych magazynach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową przeprowadzi się raz na dwa lata,

● inwentaryzację zapasów materiałów, towarów objętych ewidencją wartościową znajdujących się w punktach obrotu detalicznego przeprowadzi się co roku.

W rozpatrywanym przypadku mogą Państwo przeprowadzić inwentaryzację zapasów raz na dwa lata. Spełniony jest bowiem warunek znajdowania się zapasów na terenie strzeżonym i objęcia ich ewidencją ilościowo-wartościową. Co istotne, określenie "raz na dwa lata" oznacza, że inwentaryzacja tych zapasów może nastąpić w dowolnym okresie na przestrzeni dwóch lat. Nie musi być przeprowadzona w ostatnim kwartale ani "pierwszego", ani "drugiego roku". Innymi słowy, termin i częstotliwość inwentaryzacji zapasów będą dotrzymane, jeżeli zostanie ona przeprowadzona w dowolnym dniu roku obrotowego, pod warunkiem że od daty poprzedniej inwentaryzacji nie upłynął okres dwóch lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00