Jaką formę opodatkowania wybrać
Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej:
● kartę podatkową,
● ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
● opodatkowanie według skali podatkowej,
● podatek liniowy.
Wybór formy opodatkowania ma niezwykle istotne znaczenie, ponieważ przekłada się na wysokość płaconego podatku dochodowego. Stanowi to kwestię bardzo indywidualną, uzależnioną od rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności. Można jednak wskazać na pewne czynniki, które powodują, że dla danego przedsiębiorcy określona forma opodatkowania jest mniej lub bardziej korzystna. Należy również pamiętać o wyłączeniach pewnego typu działalności z danej formy opodatkowania.
1. Karta podatkowa
Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Jej specyfika polega na tym, że wysokość płaconego podatku nie ma nic wspólnego z faktycznie osiąganym dochodem z działalności. W praktyce przeznaczona jest dla niewielkich firm usługowych prowadzonych w formie indywidualnej albo w formie spółki cywilnej osób fizycznych, które usługi świadczą na rzecz osób fizycznych. Do jej zastosowania konieczne jest spełnienie przez podatnika kilku podstawowych warunków, tj.:
1. Złożenie wniosku o opodatkowanie w formie karty podatkowej
Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej na formularzu PIT-16 należy złożyć nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, w którym działalność opodatkowana w tej formie ma być prowadzona. Jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, dalej: u.z.p.d.). Wniosek ten można załączyć do wniosku CEIDG.
Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanie karty podatkowej do właściwego urzędu składa jeden ze wspólników. Właściwy miejscowo w sprawie karty podatkowej jest naczelnik urzędu skarbowego według:
● miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej,