Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Zanim zdecydujesz się na samozatrudnienie

Wykonywanie działalności w ramach samozatrudnienia a praca na podstawie stosunku pracy to zupełnie dwa odmienne stosunki prawne. Osoba samozatrudniona musi posiadać status przedsiębiorcy, czyli mieć zarejestrowaną pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Z kolei stosunek pracy oparty jest na reżimie wynikającym z Kodeksu pracy.

Zgodnie z u.s.d.g. działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Za przedsiębiorcę uznawana jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności. Niestety, nasz ustawodawca nie ograniczył się do jednej definicji działalności gospodarczej. Zamieścił ją w kilku ustawach. Jako że samozatrudnionym zależy w głównej mierze na optymalizacji podatkowej, dlatego najważniejszą definicją jest ta zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). Zgodnie z nią, pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

● wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

● polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

● polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 u.p.d.o.f.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wskazał jednak dodatkowo przesłanki negatywne, powodujące, że dana działalność nie będzie uważana za działalność gospodarczą na gruncie podatkowym. Zgodnie z nimi, za działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00