Odpowiedzi na trudne pytania
Leasing to temat, który wywołuje wiele praktycznych problemów dotyczących nie tylko ewidencji, ale także klasyfikacji umów leasingu i rozliczania ich dla celów podatkowych oraz bilansowych. Wiąże się to nie tylko ze stopniem skomplikowania przepisów, ale również z nieograniczonym katalogiem sytuacji, w jakich mogą znaleźć się leasingobiorcy. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania z tego zakresu, które napłynęły do redakcji.
1. Kradzież samochodu a leasing i odszkodowanie
Podczas jednej z podróży służbowych pracownikowi skradziono samochód osobowy, który był używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy raty uiszczone po kradzieży stanowią dla spółki koszt? Czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód?
Przepisy ustawy o CIT nie regulują wprost sytuacji, gdy przedmiot leasingu zostanie skradziony. Dlatego też zastosowanie znajdą tu ogólne zasady zaliczania wydatku do kosztu podatkowego, tj. wydatek ma służyć osiągnięciu przychodu lub zachowaniu lub zabezpieczeniu źródeł przychodów w przyszłości.
Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego, stanowią koszt uzyskania przychodów, jeśli umowa spełnia warunki określone w ustawie. Opłata wstępna, która warunkuje zawarcie umowy leasingu, nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach. Jej poniesienie warunkuje jednak możliwość korzystania z danej rzeczy, a więc pośrednio wpływa na uzyskanie przychodu. Mimo iż przedmiot leasingu został skradziony i umowa zgodnie z jej zapisami wygasła, to należność ta w dalszym ciągu jest opłatą leasingową wynikającą z umowy leasingu. Oznacza to, iż nierozliczona opłata wstępna podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Reasumując, opłaty leasingowe zapłacone przez korzystającego po rozwiązaniu umowy z powodu kradzieży przedmiotu leasingu podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.
Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 kwietnia 2008 r. (IP-PB3-423-87/07-2/JB). Czytamy w niej: