Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-05-25

Kredyt czy leasing - co wybrać (rachunek ekonomiczny)

Przedsiębiorca często stoi przed wyborem odpowiedniego finansowania wybranego przedmiotu, który ma być przeznaczony na potrzeby wykonywania działalności gospodarczej. Może to być maszyna produkcyjna, ale najczęściej jest to samochód. Sam zakup wybranego przedmiotu wymaga zainwestowania dużych środków własnych, których w szczególności mali, początkujący przedsiębiorcy nie posiadają. W związku z tym powstaje pytanie, co wybrać - kredyt czy leasing. Każda z tych form ma swoje zalety i wady. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że któraś z nich jest lepsza. Żeby móc dokonać optymalnego wyboru - kredyt czy leasing, warto sprawdzić, jakie korzyści mogą wypłynąć z poszczególnych opcji, a jednocześnie, jakie mogą być ryzyka.

Kredyt na zakup samochodu czy innego środka trwałego jest kredytem celowym. Udzielają go najczęściej banki lub inne instytucje finansowe, pokrywając nawet 100% ceny. Oprocentowanie kredytu ustalane jest ze względu na kilka czynników. Zależy od tego, jakiego rodzaju środek trwały zamierzamy kupić, czy jest on używany czy też nowy, jaki jest okres kredytowania, czy oprocentowanie jest zmienne czy stałe oraz od waluty, w której kredyt jest zaciągany. Ważna jest, oczywiście, również instytucja, która udziela kredytu. Dlatego warto zawsze porównywać kilka ofert.

Na rynku kredytowym istnieją różne możliwości. Niektóre instytucje mają wysokie wymagania i skomplikowane formalności. Należy pamiętać, że instytucje kredytowe nie są instytucjami charytatywnymi. Nie ma czegoś takiego, jak otrzymanie pieniędzy nieodpłatnie. Jeżeli oprocentowanie wynosi 0%, to oznacza, że przedsiębiorca poniesie koszt kredytu w innej formie, np. w formie prowizji. Niektóre instytucje wymagają wysokiego wkładu własnego, którego początkujący przedsiębiorca może nie posiadać. Ponadto instytucje kredytowe wymagają niedogodnych dla przedsiębiorcy zabezpieczeń, np. zastawu rejestrowego. Dlatego często może się okazać, że przedsiębiorca nie ma zdolności kredytowej, i mimo wszelkich starań nie uzyska środków na sfinansowanie zakupu potrzebnego przedmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00