Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-05-25

Zawieranie umowy leasingu

Dzięki zawarciu umowy leasingu przedsiębiorca otrzymuje niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej maszynę, urządzenie, samochód czy budynek. W zamian wnosi w określonych terminach opłaty, nazywane też ratami leasingowymi.

Dla wielu firm podpisanie takiej umowy może okazać się dużo łatwiejsze niż otrzymanie kredytu lub pożyczki na realizację zamierzeń biznesowych. Leasingodawca nie wymaga przedstawiania aż tak znaczących zabezpieczeń. Panuje też przekonanie, że do załatwienia jest relatywnie mniej formalności. Trzeba jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego leasingu to proces, który wymaga czasu. Weryfikacja umowy nie powinna sprowadzać się tylko do analizy pozycji kwotowych zamieszczonych w podsumowaniu ofert, ale także szczegółowych warunków OWUL (ogólnych warunków umowy leasingowej).

W praktyce obrotu gospodarczego treści kontraktów leasingu warunkowane są w istotny sposób unormowaniami podatkowymi, gdyż to właśnie prawo podatkowe i korzyści przewidziane dla leasingu na tej płaszczyźnie w istotny sposób wpłynęły na popularyzację takiej formy finansowania.

Błędem byłoby jednak pomniejszanie znaczenia unormowań prawa cywilnego odnoszących się do leasingu. To właśnie przepisy Kodeksu cywilnego, w przypadku wystąpienia sporu pomiędzy stronami umowy, są najistotniejsze dla jego zażegnania lub rozwiązania.

1. Leasing według prawa cywilnego - najważniejsze cechy

Leasing jest "narzędziem finansowym" dedykowanym głównie przedsiębiorcom. Wprawdzie od dłuższego już czasu podejmowane są działania, których celem jest upowszechnienie tzw. leasingu konsumenckiego, tj. adresowanego do osób niebędących przedsiębiorcami, jednak na razie, o ile w ogóle funkcjonuje, to zajmuje minimalny, niemal niezauważalny, obszar rynku usług leasingowych (szacuje się, że jego udział w rynku cały czas nie przekracza jednego procenta, co ponad wszelką wątpliwość jest konsekwencją braku jakichkolwiek zachęt podatkowych skierowanych do samych konsumentów).

W analizach dotyczących leasingu, słusznie, zwraca się uwagę na to, że w swojej istocie leasing zawiera cechy dzierżawy, kredytu, ale również, w pewnych formach leasingu ponad wszelką wątpliwość, sprzedaży rzeczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00