Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-08-26

Koszty uzyskania przychodu w pytaniach i odpowiedziach

Prowadzenie działalności gospodarczej polega w dużej mierze na rozsądnym bilansowaniu zysków i wydatków. Na gruncie podatkowym najważniejsze wydatki to te, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ pozwalają one na znaczące zmniejszenie przychodu i na zgodne z prawem obniżenie zobowiązań podatkowych. Oprócz wydatków uprawniających do odliczenia VAT, wydatki zaliczane do kosztów stanowią jeden z najważniejszych elementów polityki podatkowej firmy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy najlepiej jest, jeśli wydatek pozwala jednocześnie na odliczenie VAT i podatku dochodowego, jednak najważniejszą kwestią jest to, co w ogóle może być zaliczone do kosztów. Przepisy ustaw podatkowych są tu bowiem niejednoznaczne, a praktyka urzędów skarbowych nakazuje podatnikom wykazywanie związku wydanych kwot z uzyskaniem przychodu lub zabezpieczeniem jego źródła.

Przed zaliczeniem do kosztów warto się zatem zastanowić, czy będziemy w stanie obronić nasz pogląd o konieczności poniesienia wydatku na wypadek kontroli przeprowadzanej przez organy skarbowe. "Poradnik" ma za zadanie pomóc Państwu w rozstrzygnięciu, co może stanowić koszt podatkowy. Zachęcamy do lektury.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Czy utracone wadium można zaliczyć do kosztów podatkowych

PYTANIE

Spółka w ramach prowadzonej działalności przystąpiła do przetargu na budowę budynku magazynowego. Zwycięzca przetargu miał zbudować specjalistyczny magazyn, a następnie oddać go w leasing zamawiającemu na okres 15 lat. Tak skonstruowane zamówienie wymagało, aby zwycięzca przetargu z własnych bądź pozyskanych na rynku środków sfinansował budowę przedmiotu zamówienia. Zainwestowane w ten sposób kwoty wraz ze stosownym zarobkiem odzyskałby w czasie trwania 15-letniej umowy.

Warunkiem skutecznego złożenia oferty była także wpłata wadium na wskazane konto zamawiającego. Po tym, jak spółka została poinformowana o zwycięstwie w przetargu, ustalono czas i miejsce zawarcia umowy. Niestety, na skutek okoliczności niezależnych od spółki, niemal w ostatniej chwili, bank wycofał się z promesy kredytowej i odmówił wypłaty kredytu. Po upływie terminu do zawarcia umowy i bezskutecznych próbach negocjacji spółka została poinformowana, że z powodu niedotrzymania terminu wniesione wadium nie podlega zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00