Artykuł
Podatki dochodowe w pytaniach i odpowiedziach
W praktyce stosowania prawa podatkowego bardzo często mamy do czynienia z kontrowersyjnymi przepisami, które na domiar złego są różnie stosowane. W "Poradniku" omawiamy przypadki dotyczące podatków dochodowych, z którymi mieli Państwo najwięcej problemów. Są to odpowiedzi na pytania, które trafiły do redakcji na przestrzeni ostatnich kilku tygodni. Autorzy dołożyli wszelkich starań, żeby odpowiedzi były wyczerpujące i wyjaśniały każdy przypadek z możliwie różnych stron. Wiemy bowiem z doświadczenia, że nie jest wystarczające oparcie się na suchej literze prawa, lecz konieczne jest wskazanie, jak dany przepis jest stosowany i jakie konsekwencje niosą ze sobą decyzje podjęte w konkretnej rzeczywistości gospodarczej. Urzędy skarbowe mogą bowiem nie być pobłażliwe i uważnie przyjrzeć się wszelkim działaniom przedsiębiorcy. "Poradnik" ma na celu pomoc w rozwiązywaniu tych trudnych sytuacji. Z nadzieją, że tak właśnie się stanie, zachęcamy do lektury.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Czy można zaliczyć do wartości początkowej lokalu czynsz oraz podatek od nieruchomości
PYTANIE
Kupiłam lokal użytkowy. Nie jest jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy czynsz uiszczany na konto wspólnoty oraz podatek od nieruchomości mogę bezpośrednio zaliczyć w koszty w dacie poniesienia, czy podwyższają one wartość środka trwałego?
ODPOWIEDŹ
Czynsz i podatek od nieruchomości poniesione przed wprowadzeniem lokalu użytkowego do ewidencji środków trwałych nie podwyższają jego wartości początkowej. Nie są to bowiem koszty związane z nabyciem tego środka trwałego.
WYJAŚNIENIE
Wartością początkową środków trwałych w przypadku ich odpłatnego nabycia jest cena nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.).
A zatem do wartości początkowej środka trwałego są zaliczane tylko koszty związane z jego zakupem. Natomiast wydatki na opłacenie czynszu za nabyty lokal użytkowy, mimo że zostały poniesione przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych, nie są wydatkami związanymi z nabyciem tego lokalu. Są to wydatki związane z jego utrzymaniem. W związku z tym nie zwiększają one jego wartości początkowej. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 26 września 2008 r., sygn. IPPB1/415- -715/08-5/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że: (...) art. 22g ust. 3 u.p.d.o.f. wymienia koszty, o które powiększa się cenę nabycia, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Użycie w tym przepisie sformułowania "w szczególności" sugeruje, że jest to katalog otwarty. Jednakże sformułowanie "związane z zakupem" zawęża ten katalog wyłącznie do kosztów, które dotyczą transakcji zakupu. W związku z powyższym nie można uznać, że wszelkie koszty poniesione do momentu oddania środka trwałego do używania - wynajmu, a szczególnie koszty czynszu, mogą stanowić koszty powiększające cenę nabycia, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych (...).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right