VAT w obrocie z zagranicą w 2014 r.
Jak leasingobiorca powinien rozliczyć VAT w przypadku leasingu naczepy od firmy zagranicznej
PYTANIE
Nasze przedsiębiorstwo korzysta z leasingu finansowego w firmie austriackiej, która deklaruje, że jest zwolniona z VAT (podatku od wartości dodanej).
1. Czy w takim przypadku jesteśmy zobowiązani naliczać VAT w Polsce od rat leasingowanej naczepy, która jest przedmiotem leasingu?
2. Czy naczepę trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych w naszej firmie?
3. Koszt raty określony jest w euro, dlatego przeliczamy ją po kursie i księgujemy w koszty. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
ODPOWIEDŹ
1. W sytuacji opisanej w pytaniu (zakładając, że nabycie naczepy w leasing finansowy stanowi dostawę towarów) nie będą Państwo zobowiązani do rozliczenia podatku od towarów i usług. Z kolei uznając, że umowa leasingu stanowi świadczenie usług, wystąpi konieczność ujęcia VAT w składanej przez Was deklaracji (wykazanie importu usług). Faktycznie jednak w obu sytuacjach podatek nie będzie stanowił ekonomicznego ciężaru dla polskiego podatnika.
2. Naczepa powinna zostać wprowadzona do ewidencji środków trwałych, przez co koszty poszczególnych rat leasingowych powinny być rozliczane poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
3. Do określenia wielkości wydatku poniesionego w euro powinni Państwo stosować kurs średni tej waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu - zarówno w odniesieniu do ustalenia wartości początkowej środka trwałego, jak i poszczególnych rat odsetkowych.
WYJAŚNIENIE
W określonych wypadkach umowa leasingu jest traktowana jak dostawa towarów. Jest tak w przypadku umów leasingu, które są wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem: (...) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: