Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-10

Opodatkowanie obrotu nieruchomościami - pytania i odpowiedzi

Zbycie lub nabycie nieruchomości to zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą wydarzenie generujące określone obowiązki. O ile jest oczywiste, że trzeba uzyskać wpis do księgi wieczystej i opłacać podatek od nieruchomości, o tyle przy opodatkowaniu samej transakcji zdarzają się znaczące błędy, które mogą powodować poważne konsekwencje. Fiskus szczególnie uważnie przygląda się bowiem transakcjom dotyczącym nieruchomości z uwagi na ich wagę i możliwość znacznego uszczuplenia należności publicznoprawnych.

Problematyczny jest nie tylko podatek dochodowy, ale zwłaszcza VAT, którego rozliczenie może przysporzyć sporych trudności osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W "Poradniku", który mają Państwo przed sobą, w przystępnej formie pytań i odpowiedzi zajmujemy się podatkową stroną obrotu nieruchomościami. Piszemy m.in. o wywłaszczaniu nieruchomości, zbyciu ulepszonego budynku, opodatkowaniu VAT nieruchomości firmowych i prywatnych, klasyfikacji gruntów, księgowaniu transakcji i wielu innych praktycznych zagadnieniach.

Zachęcamy do lektury.

Podatek od towarów i usług

Jak sprzedać ulepszoną nieruchomość

PYTANIE

Podatnicy nabywają nieruchomości także w celach handlowych, tzn. z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży. W takim przypadku pojawia się pytanie dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania do transakcji odsprzedaży nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT.

ODPOWIEDŹ

Ze zwolnienia korzysta dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT):

● dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

● między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

WYJAŚNIENIE

Oznacza to, że dostawa budynku, budowli lub ich części, dokonana przez podatnika w ramach działalności gospodarczej, może korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli nie nastąpiła:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00