Artykuł
Przedsiębiorca w kontaktach z ZUS
Obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych jest jedną z wielu danin publicznych ciążących na osobach prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy starają się minimalizować obciążenia z tytułu składek, często sposobami, które są ryzykowne i mogą stanowić obejście prawa. Tymczasem polskie przepisy dotyczące kontaktów z ZUS są dość pojemne i zawierają wiele wyłączeń, pozwalających na zgodne z prawem zmniejszenia obciążeń ubezpieczeniowych. "Poradnik", który mają Państwo przed sobą, stanowi kompendium wiedzy o minimalizowaniu obciążeń składkowych i o nietypowych sytuacjach, do których może dojść przy realizowaniu obowiązków składkowych wobec ZUS.
W tym wydaniu "Poradnika" zajmujemy się m.in. opłacaniem składek za niepełnoetatowców, składkami na Fundusz Emerytur Pomostowych, zwolnieniami z obowiązku opłacania składek, odsetkami za zwłokę, etatami, umowami cywilnoprawnymi i wieloma innymi kwestiami, które mogą przysporzyć Czytelnikom wielu trudności w pracy zawodowej.
Zachęcamy do lektury.
Pracodawcy opłacają składki na FEP również za niepełnoetatowców
Obowiązek opłacania składek na FEP obciąża pracodawcę w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Dotyczy to pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., bez względu na ich wymiar czasu pracy.
Pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP) za pracowników, którzy:
● urodzili się po 31 grudnia 1948 r.,
● wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (wykaz prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze zawierają załączniki nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych).
Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac (art. 35 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych).
ZAPAMIĘTAJ
Składki na FEP nie należy odprowadzać, jeżeli przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych w roku kalendarzowym przekroczy kwotę 112 380 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right