Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-11

Wszystko o wynagrodzeniu chorobowym

Choroba pracownika powoduje istotne konsekwencje dla trwania i istnienia stosunku pracy. Przede wszystkim umowa o pracę może być rozwiązana bez wypowiedzenia bez winy pracownika, choć tu wymagany jest odpowiedni okres absencji. W przypadku pracowników, którzy pozostają w stosunku pracy dłużej niż 6 miesięcy, konieczne jest przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym łącznie przez 9 miesięcy. Poza tym konieczne jest uzupełnienie dokumentacji pracowniczej i zadbanie o informowanie o sytuacji pracownika ZUS. Istotne są również kompetencje pracodawcy do kontrolowania sposobu wykorzystywania zwolnienia lekarskiego i ewentualne sankcje, które pracodawca może zastosować, gdyby okazało się, że zwolnienie jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Kolejny numer "Poradnika" poświęcony jest świadczeniom dla pracownika związanym z absencją chorobową. Opisujemy sposób obliczania świadczeń, ich rodzaje, szczególne podstawy zatrudnienia, umowy kombinowane i cywilnoprawne. Całość poparta jest licznymi przykładami z praktyki.

Zachęcamy do lektury.

Zasady wypłaty świadczeń chorobowych

Pracownicy, za których pracodawcy odprowadzają składki do ZUS, jeżeli nie mogą podjąć pracy ze względu na stan własnego zdrowia lub członka rodziny, w okresie czasowej niezdolności do pracy otrzymują świadczenia chorobowe. Są to:

● wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy - przewidziane w art. 92 k.p. oraz

● zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, macierzyński i opiekuńczy - wymienione w art. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa.

Wynagrodzenie chorobowe

W przypadku pracowniczego ubezpieczenia chorobowego, zgodnie z art. 92 k.p., pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypłacanego przez pracodawcę. Oprócz pracowników prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby mają także osoby:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00