Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2014-03-04

Jak wystąpić o nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty jest wydawany przez sąd jednoosobowo na posiedzeniu niejawnym, a następnie jest doręczany pozwanemu wraz z odpisem pozwu. Jest to pierwszy moment, w którym pozwany dowiaduje się o nakazie. Jeśli w ciągu 2 tygodni od doręczenia nakaz nie zostanie zaskarżony, ma skutki prawomocnego wyroku, co oznacza, że może stanowić podstawę egzekucji komorniczej.

Rodzaje postępowań

Przyspieszone orzekanie w procesie cywilnym to przede wszystkim postępowanie nakazowe i upominawcze. Ob ydwa stanowią dla pozwanego pewną propozycję szybkiego i prostego załatwienia sprawy bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów (zwłaszcza egzekucyjnych). Nie zawsze jednak z różnych względów dłużnik na to się decyduje i może okazać się, że i tak konieczna będzie rozprawa w sądzie. Plusem obydwu postępowań jest fakt, że wyrokowanie odbywa się na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że strony nie są w ogóle informowane o terminie posiedzenia i sędzia orzeka tylko na podstawie dokumentów. Dlatego tak ważne jest prawidłowe sporządzenie i opłacenie pisma.

ZAPAMIĘTAJ

Przy roszczeniach z umów dotyczących kwot poniżej 10 000 zł należy zastosować specjalne formularze1).

Opłaty

W obydwu rodzajach postępowania należy prawidłowo opłacić pozew. W przeciwnym razie zostanie on zwrócony po uprzednim wezwaniu do uzupełnienia braków. W terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie strona może uiścić brakującą opłatę. Jeżeli opłata została wniesiona we właściwej wysokości, pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia (nie dzieje się tak jednak w razie kolejnego zwrotu z tej samej przyczyny). Sąd odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty wniesione przez adwokata lub radcę prawnego zarzuty od nakazu zapłaty, podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości. Nie dotyczy to sprzeciwu od nakazu w postępowaniu upominawczym, jako że nie podlega on opłacie - powód płaci bowiem całą opłatę przy wniesieniu pozwu, a wniesienie sprzeciwu może mieć skutek jedynie przy zwrocie opłaty. Wskazanych rygorów nie stosuje się, gdy obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej powstał na skutek sprawdzenia przez sąd wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00