Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-14

Samochód w firmie w 2014 r.

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu. W najnowszym "Poradniku" zajmujemy się właśnie tą problematyką.

Wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej prywatny samochód osobowy właściciela może zostać przez niego wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Działanie to umożliwi podatnikowi dokonywanie odpisów amortyzacyjnych oraz rozliczanie innych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu jako środka trwałego bez konieczności sporządzania ewidencji przebiegu pojazdu. Ten temat omawiamy w naszym opracowaniu.

Wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom możliwość korzystania z samochodów służbowych. Czasami jednak sytuacja jest odwrotna - do celów służbowych pracownik wykorzystuje własny pojazd. Warto wiedzieć, jakie obowiązują zasady rozliczeń z tego tytułu.

Zapraszamy do lektury.

Z ostatniej chwili: 18 grudnia 2013 r. UE zgodziła się, aby posiadacze samochodów "z kratką", które są używane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, mogli odliczyć 50 proc. VAT w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. Limit odliczenia VAT będzie obowiązywać w przypadku samochodów do 3500 kg i będzie obejmować wydatki na zakup, sprowadzenie i leasing samochodu, a także wydatki eksploatacyjne na paliwo czy naprawę. Takie ograniczenie nie będzie dotyczyło samochodów o wadze ponad 3500 kg oraz z większą liczbą siedzeń niż dziewięć. Odliczenie VAT będzie możliwe po zmianie przepisów w Polsce.

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

Z końcem 2013 r. przestały obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Nie jest już możliwe zachowanie status quo - tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. W chwili oddawania tego numeru do druku nie było wiadomo, czy polski rząd uzyska zgodę UE na wprowadzenie nowych ograniczeń. Jeżeli nie zdążył ich wprowadzić do polskiej ustawy do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką. Podatnicy, którzy planują zakup samochodu do działalności, powinni przemyśleć tę decyzję, bo jej skutki mogą mieć wpływ na rozliczenie VAT, a tym samym na finanse firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00