Jak zmieniły się zasady odliczania VAT przy WNT
PYTANIE
Polska spółka prowadząca roboty budowlane na nieruchomości położonej na terytorium Niemiec kupiła od francuskiego dostawcy materiały budowlane, które zostały przetransportowane z Francji do Niemiec. Spółka podała dla tej transakcji unijny NIP poprzedzony kodem PL. Czy podatek od tej transakcji można rozliczyć w polskiej deklaracji VAT?
ODPOWIEDŹ
Jeśli dla tej transakcji spółka podała unijnemu dostawcy NIP poprzedzony kodem PL, to podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia materiałów budowlanych, które w momencie zakończenia transportu znajdowały się na terytorium Niemiec, należy rozliczyć w polskiej deklaracji VAT. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy udowodnicie Państwo, że WNT zostało rozliczone w Niemczech, do czego byliście obowiązani. Obecnie nie można jednak odliczyć z tego tytułu podatku naliczonego, gdy rozliczamy WNT "sankcyjnie" w Polsce.
WYJAŚNIENIE
Zasady opodatkowania WNT, tak jak innych dostaw, zależą od miejsca jego opodatkowania.
Zasada ogólna. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. To jest podstawowa reguła, która określa miejsce świadczenia (opodatkowania) dla transakcji stanowiącej WNT. Wynika ona z art. 25 ust. 1 ustawy o VAT.