Porada
Jak wykazać leasing zwrotny w księgach korzystającego
PYTANIE
Firma zamierza kupić maszynę produkcyjną za 90 000 zł, a następnie bezpośrednio po zakupie chce ją sprzedać leasingodawcy (w ramach leasingu zwrotnego) za 1 000 000 zł. Jak taką transakcję należy potraktować dla celów księgowych i wykazać w rachunku zysków i strat - jako zakup i sprzedaż towaru czy zakup i sprzedaż środka trwałego? Czy przychód powstały w związku z tą transakcją należy rozliczyć jednorazowo, czy w okresie trwania umowy leasingu? Spółka nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta.
ODPOWIEDŹ
W opisanym przypadku mamy do czynienia z leasingiem zwrotnym, gdy cena sprzedaży jest wyższa od ceny zakupu przedmiotu umowy leasingu. Nadwyżkę ceny nabycia nad wartością rynkową należy rozliczać w czasie przez okres trwania leasingu w pozostałe przychody operacyjne.
WYJAŚNIENIE
W ustawie o rachunkowości nie ma definicji pojęcia "leasing". Z art. 3 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 330) wynikają jedynie warunki zaliczenia przyjętych do odpłatnego używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do majątku trwałego korzystającego (leasing finansowy) lub finansującego (leasing operacyjny). Przepis zawiera zamknięty katalog siedmiu warunków umowy. Gdy choć jeden z nich jest spełniony, jednostka powinna zaliczyć przedmiot umowy, z którego korzysta, do aktywów trwałych. Wymogi te są tak skonstruowane, że w praktyce każda umowa leasingu je spełnia i dla celów bilansowych jest traktowana jako tzw. leasing finansowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right