Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-03-05

Zwrot VAT za materiały budowlane

Tylko do 31 grudnia 2013 r. można zakupić materiały budowlane, od których przysługuje zwrot części VAT. To więc ostatni dzwonek na dokonanie zakupów. Sam wniosek o zwrot VAT będzie można złożyć także po 31 grudnia 2013 r., aż do końca 2018 r., gdy będzie dotyczyć zakupów udokumentowanych fakturami wystawionymi w okresie 1 stycznia 2012 r. - 31 grudnia 2013 r.

Zwrot ma rekompensować podwyższenie od 1 maja 2004 r. stawki VAT z 7% na 22%, a od 1 stycznia 2011 r. na 23% na materiały wykorzystywane przy budowie lub remoncie obiektów mieszkaniowych. Zasady zwrotu reguluje ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (dalej "ustawa o zwrocie").

Procedura zwrotu jest skomplikowana. Dlatego przedstawiamy instrukcję "krok po kroku", jak uzyskać zwrot VAT. Dowiedzą się Państwo, czy przysługuje Wam zwrot, jakie dokumenty należy zgromadzić, aby go uzyskać. Pokażemy, jak ustalić wydatki uprawniające do zwrotu, jak obliczyć kwotę zwrotu i przygotować wniosek.

Wnioski są dokładnie weryfikowane przez organy podatkowe. Tylko prawidłowo sporządzony wniosek może uchronić nas przed wizytami w urzędzie skarbowym.

W naszej publikacji prezentujemy stanowisko organów podatkowych rozstrzygających sporne zagadnienia oraz korzystne i niekorzystne orzecznictwo sądów administracyjnych. Przedstawiamy również wykaz towarów uprawniających do zwrotu, tekst ustawy o zwrocie oraz wzory wypełnionego wniosku.

Rozdział I

Osoby uprawnione do otrzymania zwrotu

Aby przysługiwało prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, muszą być spełnione 2 kryteria: podmiotowe (patrz: pkt 1. Komu przysługuje zwrot) i przedmiotowe (patrz: pkt 2. Od jakich czynności przysługuje zwrot).

1. Komu przysługuje zwrot

O zwrot może ubiegać się tylko osoba fizyczna. Ustawa o zwrocie wprowadza zakaz ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków, jeżeli osoba fizyczna lub jej małżonek dokonywali zakupów jako podatnicy podatku od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00