Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-02-26

Jak uniknąć pułapek w działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest prostą sprawą. Realia prawno-gospodarcze wymagają od przedsiębiorcy znajomości przepisów z różnych dziedzin prawa.

Każdy przedsiębiorca wie, że księgi rachunkowe należy prowadzić rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. Są to podstawowe wymogi, które księgi rachunkowe muszą spełniać i które podlegają ocenie przez biegłego rewidenta, jeśli jednostka podlega badaniu. W opracowaniu wyjaśnimy m.in., jak należy prowadzić księgi rachunkowe, żeby odpowiadały tym wymogom.

W praktyce życia gospodarczego spotykamy się często z koniecznością skorygowania deklaracji, jeżeli jako podatnik lub płatnik dany podmiot ma obowiązek jej złożenia, a także zapłaty lub "dopłacenia" do zobowiązania podatkowego wynikającego ze skorygowanej deklaracji wraz z odsetkami za zwłokę. Nie może zatem zabraknąć informacji o tym, jakie są zasady ustalania tych odsetek.

Działalność gospodarcza to nie tylko podatki i rachunkowość. Równie ważne jest prawo pracy. W publikacji poruszyliśmy także problematykę związaną z zatrudnieniem pracowników, jak i rozwiązaniem stosunku pracy. Wiadomo na przykład, że niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy (w tym w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim). Od każdej zasady są jednak wyjątki. Omówimy więc sytuacje, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika pomimo przysługującej mu ochrony trwałości stosunku pracy.

Zapraszamy do lektury.

Na jakiej podstawie ocenić, czy księgi są prowadzone poprawnie

W art. 24 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) zostały zapisane zasady poprawnego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z nimi księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. Są to podstawowe wymogi, które księgi rachunkowe muszą spełniać i które podlegają ocenie przez biegłego rewidenta, jeśli jednostka podlega badaniu. Jak należy prowadzić księgi rachunkowe, żeby odpowiadały tym wymogom?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00