Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-01-29

Urlopy w różnych systemach czasu pracy cz. 2

Problemy dotyczące udzielania urlopów pojawiają się najczęściej w odniesieniu do mniej typowych systemów czasu pracy (równoważny czas pracy, skrócony tydzień pracy itp.), chociaż i przy udzielaniu urlopów pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy niemało jest kłopotów. Każdorazowe przeliczanie wymiaru czasu pracy w danym okresie, tj. okresie, na który pracownik bierze urlop wypoczynkowy, i odliczanie z rocznego wymiaru urlopu w każdym praktycznie przypadku innej liczby godzin, wydaje się skomplikowane. Tak jednak nie jest, a zasada udzielania urlopu na godziny ma na celu możliwie sprawiedliwe uregulowanie udzielania urlopu osobom zatrudnionym właśnie w nietypowych systemach czasu pracy.

Przerywany czas pracy

Przerywany czas pracy polega na występowaniu w ciągu dnia pracy przerwy w pracy niewliczanej do czasu pracy. Jego wprowadzenie musi być uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 139 § 1 k.p.). System ten musi być stosowany według z góry ustalonego rozkładu, który przewiduje nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą maksymalnie do 5 godzin. Przerwa ta nie podlega wliczeniu do czasu pracy, jest jednak rekompensowana wynagrodzeniem w wysokości połowy wynagrodzenia naliczanego za czas przestoju. Wyliczamy je, stosując przepisy dwóch rozporządzeń:

● Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 z późn. zm.),
● Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 20 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.).

Przy wynagrodzeniu zmiennym musimy znać:

● łączne zarobki z trzech wcześniejszych miesięcy (bez miesiąca, za który aktualnie obliczamy wynagrodzenie), ● wymiar czasu pracy w tym okresie (zsumowanie wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00