Faktury VAT w 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur VAT. Zmiana jest istotnym wydarzeniem, gdyż jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur.
Nowością dla polskich podatników jest możliwość wystawiania faktur uproszczonych, tj. faktur bez niektórych danych wymaganych dla zwykłych faktur. W publikacji omawiamy zasady wystawiania faktur uproszczonych, jak również zasady odliczania podatku naliczonego z takich faktur oraz problemy, jakie mogą pojawić się w związku z nowymi dokumentami.
Kupujący ma obowiązek skorygować odliczony VAT z faktur, z których należność nie została uregulowana, a powstałą wierzytelność sprzedawca może uznać za nieściągalną. Od 1 stycznia br. zmieniły się zasady tej korekty, przy czym należy pamiętać, że nowych zasad nie można stosować do wszystkich wierzytelności. Przedstawiamy, jak krok po kroku dokonać takiej korekty w 2013 r.
Niniejsza publikacja jest swoistym przewodnikiem, który omawia problematykę faktur VAT po zmianach przepisów. Czytelnik dowie się m.in., z jakich elementów musi składać się faktura, a jakie można pominąć. Nie zabraknie też informacji o ograniczeniu możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł. Ma to posłużyć w sprawnym poruszaniu się po skomplikowanych zasadach wystawiania i rozliczania faktur, tak aby nie popełnić błędu. Nieprawidłowości w sporządzaniu tych dokumentów mogą bowiem drogo kosztować.
Faktury VAT w 2013 r.
Nowe przepisy zmieniły zakres elementów, jakie powinna zawierać faktura. Zmiany dotyczą przede wszystkim oznaczania faktur.
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur VAT.
Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2012 r., poz. 1428), oraz rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz.U. z 2012 r., poz. 1528).