Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-01-15

Aport składników majątku innych niż przedsiębiorstwo

Jeżeli przedsiębiorca wnosi aportem do innej spółki rzeczy ruchome (a nie jest to przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część), to trzeba naliczyć VAT. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi rynkowa wartość poszczególnych przedmiotów wkładu, pomniejszona o VAT. Potwierdzają to obecnie organy podatkowe. Część sądów uznaje natomiast, że jest to wartość nominalna objętych udziałów, pomniejszona o należny VAT. Trzeba wystawić fakturę, na której należy wykazać poszczególne przedmioty aportu z właściwą dla nich stawką.

Podstawa opodatkowania

Zasadniczo, definiując podstawę opodatkowania, należy stosować regulacje art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, według którego podstawą opodatkowania - poza przypadkami wprost wskazanymi w tym przepisie - jest obrót. Za obrót z kolei uznaje się kwotę należną z tytułu sprzedaży pomniejszoną o kwotę należnego podatku; kwota taka obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jednak zasada ta nie ma zastosowania w odniesieniu do operacji polegających na wniesieniu do spółki wkładu niepieniężnego (aportu). Jest to konsekwencją tego, że w przypadku aportu nie występuje stricte zapłata, a co za tym idzie - nie może być mowy o kwocie należnej, którą sygnatariusz umowy spółki otrzymuje w zamian za wniesiony wkład. To oznacza konieczność odwołania się do innej podstawy prawnej, innego sposobu i innej metody definiowania podstawy opodatkowania. W praktyce prowadzona jest dyskusja na temat tego, czy należy się odwołać do regulacji art. 29 ust. 3 czy do art. 29 ust. 9 ustawy o VAT

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00