Artykuł
Zmiany w prawie pracy i podatkach
Rok 2013 będzie rokiem kolejnych zmian w prawie. Zapowiadają się zmiany w prawie pracy i w przepisach podatkowych.
Najistotniejsze modyfikacje w przepisach prawa pracy mają dotyczyć wydłużenia urlopu ojcowskiego i macierzyńskiego, zmian w zakresie czasu pracy, należności z tytułu urlopu wychowawczego, a także nowości w przepisach o trzynastkach. Ciągle trwają prace nad regulacjami dotyczącymi należności z tytułu podróży służbowych. Mają się one znaleźć w nowym rozporządzeniu w sprawie wysokości i warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Zmianie ulegają regulacje z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczą one potwierdzania prawa do świadczeń drogą elektroniczną, za pomocą dowodu tożsamości i numeru PESEL. Ubezpieczeni uzyskali możliwość złożenia oświadczenia o prawie do bezpłatnej opieki zdrowotnej w miejsce dotychczas wymaganego dowodu ubezpieczenia oraz zobowiązanie ubezpieczonych do terminowego zgłaszania danych o członkach rodziny podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zmieniły się także przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczą one ulgi prorodzinnej i internetowej oraz kosztów uzyskania przychodów. Wprowadzone zmiany mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r.
Nie zabrakło również zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Zmiany te wprowadzone zostały m.in. ustawą o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.
Zmiany w prawie pracy
Wydłużenie urlopu ojcowskiego i macierzyńskiego, zmiany w zakresie czasu pracy, należności z tytułu podróży służbowych i urlopu wychowawczego, a także nowości w przepisach o trzynastkach - to najistotniejsze modyfikacje w przepisach, które według założeń mają wejść w życie od przyszłego roku.
Sejm pracuje nad poselskim projektem nowelizacji ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., dalej: "k.p."), którego celem jest wydłużenie urlopu ojcowskiego - z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Według obowiązujących przepisów, urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni nie można dzielić na części. Liczba pojedynczych urlopów ojcowskich jest niezależna od urodzenia przez kobietę większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right