VAT w rachunkowości
Każdy podatnik VAT jest obowiązany prowadzić ewidencję zdarzeń gospodarczych w prowadzonej działalności gospodarczej. Ewidencja powinna umożliwiać m.in. rzetelne i bezbłędne sporządzenie deklaracji VAT. Obowiązek prowadzenia ewidencji istnieje również w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie musi rozliczać VAT z fiskusem. Każda pomyłka w ewidencji skutkuje rozliczeniem podatku w błędnej wysokości. Z tego względu jednym z zagadnień omówionych w niniejszej publikacji jest, jak bezbłędnie prowadzić ewidencję zakupów i sprzedaży.
Przepisy ustawy o VAT nie regulują bezpośrednio kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Nie ma również przepisów zabraniających wystawiania takich faktur, w tym w rozrachunkach między podmiotami krajowymi. W praktyce więc możliwe jest wystawianie faktur dokumentujących sprzedaż w dowolnej walucie obcej. Z pewnością interesująca okaże się tematyka dotycząca ewidencji faktur VAT wystawionych w walutach obcych dla kontrahentów krajowych.
Wywiązywanie się z obowiązków podatkowych nie zawsze jest zadaniem łatwym. Wiele obszarów prawa podatkowego jest uregulowanych nieprecyzyjnie i jest przedmiotem rozbieżnych i podlegających zmianom interpretacji. Jesteśmy przekonani, że niniejsza publikacja ułatwi Czytelnikom wypełnianie obowiązków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zapraszamy do lektury.
Jak poprawnie ewidencjonować VAT
Prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT jest możliwe wyłącznie pod warunkiem prowadzenia bezbłędnej ewidencji zakupów i sprzedaży. Każda pomyłka w ewidencji skutkuje bowiem rozliczeniem podatku w błędnej wysokości. Warto wiedzieć, jak poprawnie wykonać obowiązek prowadzenia ewidencji VAT.
Każdy podatnik VAT jest obowiązany prowadzić ewidencję zdarzeń gospodarczych w prowadzonej działalności gospodarczej. Ewidencja powinna umożliwiać m.in. rzetelne i bezbłędne sporządzenie deklaracji VAT. Obowiązek prowadzenia ewidencji istnieje również w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie musi rozliczać VAT z fiskusem. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji na potrzeby tego podatku (z wyjątkiem zasad ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas fiskalnych). Regulacje VAT nie określają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Z przepisów tych wynikają natomiast warunki, jakim powinna odpowiadać ewidencja, i cel, któremu ma służyć.