50 nietypowych problemów podatkowych
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że podatki należą do najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa. Są też jednocześnie dziedziną, której znaczenie trudno przecenić - wszyscy spotykamy się z różnymi problemami podatkowymi. Wątpliwości dotyczące konieczności zapłaty podatku mamy niemal każdego dnia. Jeszcze więcej pytań pojawia się w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Co zrobić, by zapłacić niższy podatek? Kiedy wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych? Czy od określonej usługi trzeba płacić VAT? Pytania można mnożyć. A odpowiedzi nie zawsze są takie oczywiste.
Pragniemy Państwu ułatwić życie i przedstawiamy 50 nietypowych i interesujących odpowiedzi z zakresu VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Dowiedzą się Państwo m.in., co należy zrobić, gdy podatnik otrzymał dwie faktury zakupowe, które dotyczą tej samej transakcji. Kiedy nabywca powinien skorygować odliczony VAT? Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy? Jaka jest podstawa opodatkowania nieodpłatnie przekazanych towarów? Czy można odliczyć VAT z paragonów dokumentujących przejazdy autostradami w trakcie podróży służbowej pracownika? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w niniejszej publikacji.
Zapraszamy do lektury.
1. Zadatek albo zaliczka przychodem
Sprzedajemy maszyny i urządzenia specjalistyczne. Na poczet zamówień kontrahenci wpłacają nam często zaliczki i zadatki. Zdarza się przy tym, że kontrahenci tacy wycofują się ze złożonych zamówień, a my zatrzymujemy wpłacone zaliczki i zadatki. Czy i kiedy powstają z tego tytułu przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Do podlegających opodatkowaniu przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się, między innymi, pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. W konsekwencji pobierane przez podatników zadatki oraz zaliczki nie stanowią dla nich przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zdarza się przy tym, że z przyczyny tkwiącej po stronie podmiotu, który wpłacił zadatek albo zaliczkę, do wykonania umowy nie dochodzi.