Artykuł
Obieg dokumentów księgowych w firmie
Bardzo ważnym elementem zorganizowania rachunkowości w firmie jest właściwy obieg dokumentacji księgowej. Sprawny obieg dokumentów w firmie nie tylko ułatwia w dużym stopniu wykonywanie funkcji kontrolnych, ale przede wszystkim sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu firmy jako organizacji. Należy zwrócić uwagę, że w zasadzie przepisy ustawy o rachunkowości nie określają zasad obiegu dokumentów księgowych. Praktyka jednak dowodzi, że właściwie zorganizowany obieg dokumentów księgowych w znacznym stopniu wpływa na prawidłowość prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Zorganizowanie obiegu dokumentów księgowych obejmuje nie tylko sam obieg dokumentów, ale także zasady wystawiania dokumentów, ich kontrolę i przechowywanie. W "Poradniku" zawarliśmy więc szczegółowe wskazówki dotyczące zasad opracowywania poszczególnych obszarów instrukcji obiegu dokumentów. Dodatkowo zobrazowaliśmy zapisy przykładowymi fragmentami instrukcji obiegu i kontroli dokumentów funkcjonujących w praktyce w różnych jednostkach z obszaru samorządowego i firmach działających na podstawie Kodeksu spółek handlowych. "Poradnik" z pewnością okaże się praktycznym i pomocnym narzędziem w tworzeniu bądź aktualizowaniu funkcjonujących już w firmach instrukcji. Należy bowiem pamiętać, że instrukcja obiegu i kontroli dokumentów powinna być dokumentem aktualizowanym w zależności od realiów organizacyjnych, ekonomicznych i prawnych, w której przychodzi funkcjonować firmom.
Dokumentowanie operacji gospodarczych
Zasady dokumentowania operacji gospodarczych często zamieszczane są w instrukcjach obiegu dokumentów. Dotyczą one treści, rodzajów, cech dowodu księgowego, a także sposobu jego korygowania.
Co to jest dowód księgowy
Dowód księgowy jest dokumentem potwierdzającym dokonanie operacji gospodarczej w danym miejscu i czasie. Podstawowym zadaniem wszystkich dowodów księgowych jest ujęcie zaistniałych operacji gospodarczych.
Zasady dokumentacji operacji gospodarczych w jednostkach zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych określają przepisy rozdziału 2, a w szczególności art. 20-22 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1378). Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right