Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-02-14

Jak bezpiecznie zwolnić pracownika

Przepisy prawa pracy formułują zasady rozwiązywania umów o pracę. Wystarczy je dobrze poznać, żeby prawidłowo i skutecznie rozstać się z pracownikiem. Jednak należy pamiętać, że zwolnienie pracownika nie jest czynnością przyjemną ani dla pracownika, który zostaje bez pracy, ani dla pracodawcy, który musi tego dokonać.

W najnowszym numerze "Poradnika" omawiamy sposoby rozwiązania różnych rodzajów umów o pracę: zarówno zawartych na czas określony, jak i na czas nieokreślony. Czytelnik dowie się, w jakim trybie można tego dokonać: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia. Omówimy formę i treść pism związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę oraz zwolnieniem bez wypowiedzenia. Szczegółowo omówimy też przyczyny, które dają podstawę do rozwiązania umowy o pracę oraz obowiązki stron związane z zakończeniem stosunku pracy. Należy przy tym pamiętać, że pewnie kategorie pracowników podlegają szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę. Dlatego zajmiemy się również pracownikami chronionymi przez prawo pracy.

W "Poradniku" nie zabraknie też informacji dotyczących zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika (czyli tzw. zwolnień grupowych) a także wygaśnięcia umowy o pracę.

Mamy nadzieję, że najnowszy "Poradnik" jest opracowaniem, dzięki któremu pracodawca będzie wiedział, jak uniknąć błędów przy zwalnianiu pracownika. Zapraszamy do lektury.

Ustanie stosunku pracy

Przepisy prawa pracy przewidują kilka sposobów rozstania z pracownikiem.

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1378, dalej: k.p.) określa, że umowa o pracę może rozwiązać się:

● na mocy porozumienia stron, ● przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem prawa do okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), ● przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), ● z upływem czasu, na który była zawarta, ● z dniem ukończenia pracy, do której wykonania była zawarta (art. 30 § 1 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00