Zaskarżanie decyzji administracyjnych
W życiu codziennym można spotkać się z decyzjami rozmaitych urzędów. W przypadku ich nieprawidłowości lub niezgodności z prawem należy odwoływać się do organu wyższej instancji. Jeśli postępowanie odwoławcze nie przyniesie pożądanych efektów, trzeba złożyć skargę do sądu administracyjnego. Taka możliwość podważania rozstrzygnięć kreujących prawa i obowiązki jest podstawowym uprawnieniem obywatelskim w państwach demokratycznych. W "Poradniku", który mają Państwo przed sobą, omawiamy możliwość wzruszania wadliwych decyzji wydanych przez organy administracji.
Od decyzji wydanej przez urząd w pierwszej instancji służy stronie odwołanie. Do rozpatrzenia takiego odwołania właściwy jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy. Obywatel składający odwołanie nie musi go szczegółowo uzasadniać - wystarczy, jeżeli wynika z niego, że jest niezadowolony z wydanej decyzji. O tym, jakie warunki powinno spełniać odwołanie, szczegółowo piszemy w tym numerze "Poradnika".
Odwołanie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję. Zadaniem organu odwoławczego jest ponowne rozpatrzenie sprawy. W tym celu organ odwoławczy może przeprowadzić na żądanie strony lub z urzędu dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie. W "Poradniku" omawiamy stosowaną procedurę, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków i praw przysługujących stronie wnoszącej odwołanie.
Treść decyzji administracyjnej
Zasadniczym celem procedury administracyjnej jest wydanie prawidłowego rozstrzygnięcia. Jednak wydanie obywatelowi przez organ administracji publicznej niekorzystnej decyzji administracyjnej niekoniecznie musi oznaczać dla niego koniec możliwości dochodzenia swych racji.
Najważniejszym aktem prawnym regulującym postępowanie w sprawie wydania decyzji jest ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 34, poz. 173; dalej k.p.a.).