Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-10-04

Jak prowadzić księgi rachunkowe w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najchętniej wybieranych form prowadzenia działalności. Wiąże się to z powszechnym przeświadczeniem o tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, jak i z faktem, że nie wymaga ona obecnie zbyt dużego nakładu pracy przy zakładaniu i prowadzeniu. Po zmniejszeniu limitu wymaganego kapitału zakładowego do 5000 zł jest ona także atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobowo lub w formie spółek osobowych. Za niewielkie pieniądze mogą oni bowiem uniknąć ryzyka związanego z prowadzoną działalnością. Spółka z o.o. ma też pewne wady - tytułem przykładu można wskazać na konieczność częstych wizyt u notariusza, prowadzenia rozbudowanej księgowości czy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan prawny na 27 września 2011 r.

Istotną rolę w funkcjonowaniu spółki z o.o. odgrywa właściwe, zgodne z przepisami i potrzebami spółki, zorganizowanie systemu rachunkowości. Spółki z o.o., jako osoby prawne, są bowiem obowiązane prowadzić księgi rachunkowe według zasad określonych w przepisach prawa. Prowadzenie ksiąg rachunkowych tak, aby były rzetelne, bezbłędne, sprawdzalne i dokonywane na bieżąco, zdecydowanie wymaga wiedzy o bardzo szerokim zakresie. Służąc więc praktyczną pomocą, przedstawiamy w "Poradniku" wybrane zagadnienia z zakresu ewidencji, dokumentowania i kontroli operacji gospodarczych.

Kontrola dowodów księgowych

Podstawą do zapisu w księgach rachunkowych jest dowód księgowy, potwierdzający zdarzenia, transakcje, które rzeczywiście wystąpiły w danym czasie. Zakres i procedura kontroli dowodów powinny być ustalone w instrukcji obiegu i kontroli dowodów księgowych.

Zasady kontroli

Wymogi, które musi spełniać dowód księgowy, zawarte są art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 102, poz. 585). Natomiast kontrola finansowo-księgowa dowodów księgowych ma na celu m.in. sprawdzenie pod względem legalności, rzetelności i prawidłowości operacji gospodarczych jeszcze przed ich powstaniem oraz po dokonaniu, na podstawie dokumentów księgowych. Wykryte przez kontrolę wewnętrzną nieprawidłowości w sporządzaniu dokumentów mają ograniczać pole działań dla kontroli zewnętrznej. Należy użyć wszystkich możliwych środków, aby przeciwdziałać nieprawidłowościom i nadużyciom. Kontrolę wewnętrzną w firmie powinno się podporządkować m.in. zasadom:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00