Sprzedaż samochodu
Sprzedaż samochodu, jak większość czynności cywilnoprawnych w polskim prawie, łączy się z pewnymi obowiązkami. Transakcję tę może przeprowadzić osoba fizyczna, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, jak też i osoba prawna, np. spółka. Umowa powinna być zawarta starannie, ponieważ stanowi ona podstawę wzajemnych praw i obowiązków.
PAWEŁ MALINOWSKI
Stan prawny na 1 czerwca 2011 r.
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej
Transakcja kupna samochodu od osoby fizycznej jest najczęściej spotykana na rynku. W jej wyniku osoba prywatna przenosi własność tego pojazdu na inny podmiot. Osobą fizyczną jest każdy człowiek od urodzenia do śmierci, ale żeby zawrzeć umowę musi mieć zdolność do czynności prawnych. Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Przeniesienie własności samochodu zarówno przez osobę prawną, jak i fizyczną następuje przede wszystkim na podstawie umowy sprzedaży.
Przez umowę sprzedaży samochodu, podobnie jak w przypadku innych rzeczy, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić za nią sprzedawcy określoną cenę. Są to elementy konieczne, aby czynność cywilnoprawna odniosła skutek. Do niezbędnych elementów umowy należą:
- należy dokładnie określić osoby sprzedającego i sprzedawcy. Jeżeli stroną transakcji jest firma, należy podać nazwę firny wraz z adresem siedziby. Stronami umowy sprzedaży samochodu mogą być dwie osoby prywatne albo dwóch przedsiębiorców. Możliwa jest także sytuacja, żeby osoba fizyczna nabywała samochód od przedsiębiorcy i na odwrót. Sprzedającym samochód powinien być właściciel pojazdu lub posiadać upoważnienie właściciela do sprzedaży jego pojazdu. Ewentualna sprzedaż samochodu, którego wcześniejszy zakup był finansowany z kredytu, wymaga zgody banku na taką sprzedaż;