Artykuł
Księgowość w małej firmie
Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Księgowość małej firmy można prowadzić samemu, szczególnie jeśli ma się trochę chęci i czas do nauki. Dominująca wśród mniejszych firm podatkowa księga przychodów i rozchodów (p.k.p.i.r.) nie jest bowiem aż tak skomplikowana, jak to się może na pierwszy rzut oka wydawać. Na początku oczywiście mogą pojawiać się wątpliwości, w jakiej kolumnie należy ujmować poszczególne kwoty. Kolejne miesiące pokazują jednak, że pewne operacje gospodarcze się powtarzają i ich księgowanie nie stanowi większego kłopotu. Oczywiście w praktyce nie brakuje jednak zdarzeń gospodarczych trudnych bądź budzących wątpliwości z podatkowego punktu widzenia. Tym właśnie zagadnieniom poświęcony jest w głównej mierze "Poradnik". Z pewnością znajdą w nim Państwo odpowiedzi na wiele ciekawych a jednocześnie niełatwych zagadnień dotyczących rozliczeń z wykorzystaniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podpowiadamy m.in., jak prowadzić księgę podatkową w okresie zawieszenia działalności gospodarczej i które zdarzenia są wyłączone z ujęcia w p.k.p.i.r. Z "Poradnika" dowiedzą się również Państwo, jak rozliczyć w p.k.p.i.r. zwrot sprzedanego towaru ewidencjonowany w kasie fiskalnej, a także jak rozliczyć w księdze kredyt waloryzowany walutą obcą oraz różnice kursowe. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Stan prawny na 26 lipca 2011 r.
Grzegorz ZióŁkowski, Joanna Krawczyk
Opracował Maciej Murek
wyślij pytanie
pgp@infor.pl
Kto jest zobowiązany prowadzić p.k.p.i.r.
Podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzą podatnicy wykonujący działalność gospodarczą, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Zasady prowadzenia księgi określa rozporządzenie Ministra Finansów.
Księgi rachunkowe czy p.k.p.i.r.
Podatkową księgę przychodów i rozchodów są zobowiązane prowadzić osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą lub prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych czy spółki partnerskiej, których dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane według skali podatkowej albo podatkiem liniowym a osiągnięte w zeszłym roku przychody nie obligują tych podmiotów do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right