Artykuł
Wszystko o podatku CIT
Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT - z ang. Corporate Income Tax) jest podatkiem bezpośrednim, obciążającym dochody uzyskiwane przez osoby prawne. Jest on regulowany przez ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz wiele rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie. Podatkowi dochodowemu od osób prawnych podlegają osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji. Przepisy tej ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (takimi spółkami są np. spółka jawna czy spółka cywilna). Przepisy ustawy stosuje się też do spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Podatnikami CIT mogą być również tzw. podatkowe grupy kapitałowe.
Stan prawny na 8 marca 2011 r.
SŁAWOMIR BILIŃSKI, GRZEGORZ ZIÓŁKOWSKI
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik", który oddajemy do Państwa rąk, stanowi charakterystykę tego podatku. Wskazujemy na główne reguły rządzące nim (podatnicy, przedmiot opodatkowania, zakres zwolnień). Szczególną uwagę poświęcamy także zasadom rozliczenia rocznego CIT. Przypominamy jednocześnie, że dla podmiotów, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin złożenia zeznania rocznego upływa z końcem marca. Osobny rozdział poświęciliśmy również na omówienie najważniejszych zmian w u.p.d.o.p., które zaczęły obowiązywać z początkiem 2011 r.
CIT - podstawowe zagadnienia
Podatnikami CIT są nie tylko osoby prawne, ale również inne podmioty wskazane w u.p.d.o.p. Podatek ten należy opłacać od uzyskanych dochodów, a w niektórych przypadkach od uzyskanych przychodów. Stawka CIT na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat była stopniowo zmniejszana, obecnie wynosi 19%. Ustawa przewiduje także 50% stawkę sankcyjną w przypadku zaniżenia przez podmioty powiązane wysokości zobowiązania podatkowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right