BHP w firmie
Potrzeba zapewnienia bezpiecznej pracy jest oczywista. W praktyce stosowanie i przestrzeganie przepisów bhp w Polsce nie wygląda jednak najlepiej. Przedsiębiorcy często bowiem zapominają, że jakakolwiek praca, nawet najprostsza i mało skomplikowana, musi być prowadzona w odpowiednich, bezpiecznych warunkach, a ich zapewnienie spoczywa właśnie na nich. Wbrew pozorom, nawet praca w biurze nie jest wolna od zagrożeń. Wystarczy tylko wspomnieć o kilkugodzinnym przebywaniu przed monitorem komputera. Nie są to urządzenia obojętne dla zdrowia. Ich negatywny wpływ można jednak zmniejszyć i to zarówno w przypadku użytkowania maszyn w wielkim przemyśle, jak i drobnych narzędzi w małej firmie. Warunki pracy muszą być przyjazne dla pracowników, za co odpowiada każdy pracodawca. Z odpowiedniego zachowania i stosowania się do przepisów dotyczących bhp nic nie zwalnia też samych pracowników. Obie strony muszą ich przestrzegać, bowiem skutki lekkomyślności i nieostrożności nierzadko bywają tragiczne. Wiążą się też z niemałymi kosztami, gdy zdarzy się wypadek albo zostanie stwierdzona choroba zawodowa. Dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad bhp w każdej firmie i na każdym stanowisku.
Stan prawny na 1 lutego 2011 r.
Aleksandra Nowak, Piotr Polański, Katarzyna Tomaszewska, Ewa Łukasik
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik", który mają Państwo przed sobą, z pewnością pomoże poznać i skutecznie egzekwować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, w tym dotyczące szkoleń pracowników czy zasad postępowania w razie wypadku.
Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp
Pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. W szczególności powinien on organizować pracę sposób, który gwarantuje bezpieczne i higieniczne warunki pracy, oraz zapewniać przestrzeganie w firmie przepisów i zasad bhp. Służba bhp, jako podmiot doradczy i kontrolny pracodawcy, może podsuwać mu rozwiązania dotyczące tej problematyki.