Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-01-11

Zmiany w prawie pracy 2011

Wraz z początkiem 2011 r. w prawie pracy pojawiło się kilka nowości. Najważniejszą z nich jest z pewnością dodanie do katalogu dni ustawowo wolnych od pracy kolejnej daty - 6 stycznia (Święto Trzech Króli) oraz zmiana sposobu liczenia obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach. Od stycznia obowiązuje wyższe o kilkadziesiąt złotych wynagrodzenie minimalne, którego wysokość wpływa także na wiele innych świadczeń przewidzianych w prawie pracy. Pierwszej nowelizacji doczekała się również ustawa antykryzysowa. Między innymi o tych zmianach mogą Państwo przeczytać w kolejnym "Temacie na zamówienie".

Przemysław Mańko

Stan prawny na 4 stycznia 2011 r.

Święto Trzech Króli

Nowelizacją z dnia 24 września 2010 r. (Dz.U. nr 224, poz. 1459) ustanowiono dzień 6 stycznia - Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Tym samym katalog takich dni zwiększył się do trzynastu.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2011 r.:

w 1 stycznia - Nowy Rok,

w 6 stycznia - Święto Trzech Króli,

w pierwszy dzień Wielkiej Nocy,

w drugi dzień Wielkiej Nocy,

w 1 maja - Święto Państwowe,

w 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,

w pierwszy dzień Zielonych Świątek

w dzień Bożego Ciała

w 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

w 1 listopada - Wszystkich Świętych,

w 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,

w 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

w 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

Nowy sposób ustalania czasu pracy

Jednocześnie, zgodnie z nowelizacją wrześniową, od 1 stycznia 2011 r. pracodawca nie musi obniżać wymiaru czasu pracy pracownika, jeśli święto przypada w dniu harmonogramowo wolnym od pracy. Stanowi o tym dodany art. 130 § 21 k.p.: jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Zmieniły się więc częściowo zasady ustalania nominalnego czasu pracy. Wymiar czasu pracy pracownika nie będzie już obniżany o 8 godzin, jeżeli święto przypadnie w dniu, który dla pracownika ma być wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dotychczas każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela obniżało obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przed nowelizacją, bez względu na to, czy u pracodawcy dniem wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy była sobota czy inny dzień od poniedziałku do piątku, wymiar czasu pracy pracowników był w poszczególnych miesiącach taki sam. Obecnie wprowadzone zmiany mogą powodować różnice w wymiarze czasu pracy poszczególnych pracowników, w zależności od tego, jaki dzień ustalono u danego pracodawcy jako wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Inny wymiar czasy pracy będą mieli pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku, mający wolne soboty, a np. pracownicy pracujący od wtorku do soboty, mający wolne poniedziałki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00