Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-12-28

Podatkowa księga przychodów i rozchodów w praktyce

Osoby fizyczne, spółki cywilne i spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które nie przekroczyły przychodów netto w wysokości 1 200 000 euro, mogą prowadzić uproszczoną ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Stanowi ona dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych. Księgę można prowadzić osobiście lub zlecić tę czynność biuru rachunkowemu. Można ją prowadzić odręcznie, ale coraz częściej wykorzystuje się do tego specjalny program komputerowy. Prowadząc księgę, podatnik jest zobowiązany do prowadzenia również ewidencji uzupełniających. Podatkowa księga przychodów i rozchodów nie jest jednak tak skomplikowana, jak może się to z początku wydawać. Rozpoczynając działalność, można podjąć się samodzielnego prowadzenia księgi. Na początku mogą pojawiać się wątpliwości, w jakiej kolumnie należy ujmować poszczególne kwoty. Kolejne miesiące pokazują jednak, że pewne operacje gospodarcze się powtarzają i ich księgowanie nie stanowi większego kłopotu.

Stan prawny na 21 grudnia 2010 r.

Joanna Krawczyk, Luiza Boczek, Aleksandra Kurczewska

Opracował MACIEJ MUREK

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik", który oddajemy po Państwa rąk, stanowi praktyczny przewodnik po zasadach prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podpowiadamy m.in., kto jest zobowiązany do jej prowadzenia, jak wypełniać poszczególne kolumny księgi, a także jakie inne ewidencje są wymagane przy prowadzeniu księgi.

Informacje ogólne związane z prowadzeniem księgi

Obowiązek prowadzenia księgi zależy od formy opodatkowania przedsiębiorcy. Osoby opłacające podatek w formach zryczałtowanych (tj. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej) nie mają obowiązku prowadzenia księgi. Zaś osoby opodatkowane na zasadach ogólnych (tj. według skali lub liniowo) są do tego obowiązane.

Kto może prowadzić p.k.p.i.r.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów (w skrócie p.k.p.i.r.) to ewidencja podatkowa, którą są zobowiązane prowadzić osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdy dla tego rodzaju przychodów wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych albo w formie podatku liniowego. Obowiązek prowadzenia księgi nie dotyczy więc przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w innych formach, tj. ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej. Księgi przychodów i rozchodów nie są zobowiązani prowadzić również przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe (handlowe). Obecnie księgi rachunkowe mają obowiązek prowadzić te osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. Limit ten został zwiększony na podstawie nowelizacji ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 144, poz. 900), która weszła w życie 22 sierpnia 2008 r. (poprzednio limit ten wynosił 800 000 euro). Obowiązek prowadzenia księgi mają również osoby fizyczne będące wspólnikami spółki cywilnej, jawnej i partnerskiej. Podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy, mimo to prowadzi się jedną księgę przychodów i rozchodów dla całej spółki, a nie odrębnie dla wspólników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00