Artykuł
Zamówienia publiczne po zmianach
Zamówienia publiczne to dziedzina, która potrafi przynieść przedsiębiorcom duże zyski w krótkim czasie. Częste zmiany prawa powodują jednak, że trzeba na bieżąco reagować na zmieniające się warunki rynkowe. Pod koniec 2009 r. system zamówień publicznych poddano znacznemu przemodelowaniu, uchwalając dwie nowelizacje. Pierwsza z nich (tzw. "mała nowelizacja", antykryzysowa) z dnia 5 listopada 2009 r. obowiązuje od 22 grudnia 2009 r. Druga, znacznie obszerniejsza (tzw. "duża nowelizacja", odwoławcza) weszła w życie 29 stycznia 2010 r. Wraz z nowelizacjami konieczne stało się również wydanie nowych aktów wykonawczych do ustawy - Prawo zamówień publicznych. Antykryzysowe zmiany w zamówieniach publicznych zapewniają m.in. szybszy zwrot wadium wykonawcom, których oferta nie została wybrana jako najkorzystniejsza, oraz wprowadzają możliwość udzielania przez zamawiającego zaliczek na poczet wykonania zamówienia. Nowelizacja odwoławcza zreformowała natomiast system ochrony prawnej. Zrezygnowano z instytucji protestu, a co za tym idzie, pierwszym środkiem ochrony prawnej wnoszonym przez wykonawców jest teraz odwołanie. Wśród nowych instytucji przewidzianych w postępowaniu odwoławczym znalazły się opozycja i odpowiedź na odwołanie.
Stan prawny na 19 października 2010 r.
Andrzela Gawrońska-Baran, Józef Edmund Nowicki, Tomasz Król, Maciej Dziuba
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Szczegółowe przedstawienie oraz analizę zmian w systemie zamówień publicznych znajdą Państwo na kolejnych stronach tego numeru "Poradnika".
"Mała nowelizacja" (antykryzysowa)
"Małą nowelizację" wprowadziła ustawa zmieniająca z 5 listopada 2009 r. Weszła ona w życie 22 grudnia 2009 r. Najważniejsze założenia nowelizacji antykryzysowej to wprowadzenie nowych zasad zwracania się przez wykonawców o wyjaśnienie postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia, możliwość udzielania wykonawcom zaliczek, a także wcześniejsze zwalnianie wadiów.
Ułatwienia dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych